Здравството е модернизирано, а пациентите се задоволни

2 копии

Од 2008 година досега е вложено многу во модернизација на здравството, но најважно од се е вратениот оптимизам кај пациентите во здравствениот систем, кој по 20 години запоставеност нуди поквалитетна дијагностика и третман, смета министерот за здравство во заминување, Бујар Османи. На прес-конференција на која даде отчет за своето министерување, тој оцени дека неговата работа како министер за здравство била успешна, а пациентите се позадоволни, зашто со секој нов реализиран предизвик, како што рече, здравството било скалило поблиску до целта. Реформа што ја планирал, а не успеал да ја заврши, е здравственото осигурување, односно пакетите на здравствени услуги за што му требало широк општествен консензус. Османи вели дека откако ќе ја напушти Владата, планира да му се врати на тоа што најмногу го сака и му недостига - лекарската професија. Според него изборот лекар да биде министер за здравство не е клучен фактор за успех во секторот, а најважно е човекот кој ќе го води ресорот да биде добар менаџер. Во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи во заминување, Антонио Милошоски, организираше проштален прием за дипломатскиот кор во земјава. Како што соопшти МНР, на приемот присуствувале и голем број гости кои во изминатиот период соработувале со министерот Милошоски, кој си заминува од функцијата шеф на дипломатијата и седнува во пратеничката клупа. Неговиот довчерашен колега, сега веќе поранешниот министер за здравство, Бујар Османи, пак, оцени дека откако тој дошол на функцијата се вратил оптимизмот кај пациентите во здравствениот систем, кој сега нуди поквалитетна дијагностика и третман.Оценката за неговата работа им ја препушта на граѓаните, а тоа што не успеал да го спроведе е здравственото осигурување, односно пакетите здравствени услуги, за што му требало широк општествен консензус. “Сиве овие проекти не успеваат да го регулираат системот бидејќи промените требаше да почнат пред десет до 15 години“, истакна Османи. Дека многу работи не зависеле од него смета и поранешниот вицепремиер за евроинтеграции, Васко ...
| | веќе видена | слични

Доскорешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски во саботата оствари проштална средба со претставниците на дипломатскиот кор во Македонија. На прошталниот прием во Клубот на пратениците Милошоски ја оцени досегашната соработка со дипломатите како успешна. Тој се надева дека таквата соработка ќе проидолжи и во периодот кога тој ќе биде претседател на собраниската комисија за ндворешна политика. На прошталниот прием освен амбасадорите присуствуваа и многу гости кои соработувале со Милошоски. На позицијата шеф на дипломатијата во новата влада него ќе го замени досегашниот амбасадор во ЕУ, Никола Поповски.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинетите во предметите на Специјалното јавно обвинителство ќе го затрупаат Судот и СЈО со приговори на 17 обвиненија кои СЈО ги поднесе пред истекот на рокот ...
сите 310 | | | веќе видена

Кога Аца Лукас реши да молчи и да и се врати на сопругата , с ега веќе бившата девојка, Бранислава, на големо почна да зборува за целата ситуација. Деновиве ...
сите 67 | | | прочитана: 3231 | веќе видена

Хрватска трага по мајка на мало дете, која исчезна во петокот откако излегла од домот, по што и се загубила секоја трага. Сопругот на Даниела Јенковиќ ја моли ...
сите 3 | | | прочитана: 874 | веќе видена

Дваесетгодишниот син на фолк-пејачката Цеца Ражнатовиќ , Вељко , во јуни годинава требаше да замине на служење на воениот рок, меѓутоа ништо од воената ...
сите 26 | | | прочитана: 539 | веќе видена

Ана Кондратенко е врвна виолинистка од Русија, која живее и работи во Македонија. Таа е прва виолина, односно концертен мајстор во Македонската филхармонија. ...
сите 20 | | | веќе видена

Актерката Анџелина Џоли во едно интервју отворено зборувала за разводот со Бред Пит. Таа истакнала дека тоа било тешок период за неа и дека се тргнало наопаку ...
сите 19 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравството е модернизирано, а пациентите се задоволни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: