Во Германија судири меѓу приврзаници и противниците на Ердоган

Приврзаници на турскиот претседател Таип Реџеп Ердгоан викендов нападнале објект на образовна институција раководена од движењето Хизмет во германскиот град Гелзенкирхен - Хасел во покраината Северна Рајна Вестфалија. Според видеото што го објавува турскиот новинар Октај Јаман на социјалната мрежа Твитер цел на нападот на стотина поддржувачи на Ердоган била зградата на училиште, кое е дел од движењето „Хизмет“ на чие чело е Фетулах Ѓулен, јави дописникот на МИА од Берлин. Турски и курдски активисти јавуваат и за други помали инциденти во кои што се напаѓаат домови или продавници на критичари на Владата во Анкара, како и припадници на курдски организации кои што се борат за заминнување на Ердоган од политичкат сцена. Владата на Ердоган го смета поранешниот имам Ѓулен за организатор на неуспешниот пуч во Турција. Тој последните три години откако во 2013 година беше обвинет дека стои зад истрагите за корупција во турската Влада се смета за најбараниот криминалец од страна на официјална Анкара. Сега живее ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По пропаѓањето на воениот удар во Турција, претседателот Ердоган најави одговорност за сите инволивирани, а последиците од неуспешниот воен удар се чуватвуваат и надвор од Турција. Турскиот НБА кошаркар, Енес Кантер доби неколку смртни закани преку социјалните мрежи поради поддршка на пучот во Турција. Центарот на Оклахома е познат како поддржувач на движењето Хизмет, на чие чело е Фетулах Гулен, а кој се сомничи за организација на пучот. „Наскоро ќе умреш", „Ќе те убиеме"– се само дел од пораките кои Кантер ги добил преку Твитер.
| | веќе видена | слични

Турскиот кошаркар Енес Кантер доби неколку смртни закани преку Твитер заради обидот за воен удар во Турција. Центарот на Оклахома Сити Тандер е симпатизер на покретот Хизмет на чие чело се наоѓа муслиманскиот свештеник Фетулах Гулен, отворениот противник на режимот на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган. Гулен беше прво осомничениот како организатор на неуспешниот воен удар од пред неколку дена, тој тоа јавно го демантираше, но Кантер сепак е на мета на своите сонародници. „Набрзо ќе умреш“, „Ќе бидеш погубен“, се само некои од пораките кои Кантер ги доби на Твитер. Кантер пред неколку дена јавно изјави дека не е повикан во репрезентацијата на Турција за квалификациите за Олимписките игри заради своите политички ставови.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинетите во предметите на Специјалното јавно обвинителство ќе го затрупаат Судот и СЈО со приговори на 17 обвиненија кои СЈО ги поднесе пред истекот на рокот ...
сите 310 | | | веќе видена

Кога Аца Лукас реши да молчи и да и се врати на сопругата , с ега веќе бившата девојка, Бранислава, на големо почна да зборува за целата ситуација. Деновиве ...
сите 67 | | | прочитана: 3231 | веќе видена

Хрватска трага по мајка на мало дете, која исчезна во петокот откако излегла од домот, по што и се загубила секоја трага. Сопругот на Даниела Јенковиќ ја моли ...
сите 3 | | | прочитана: 874 | веќе видена

Дваесетгодишниот син на фолк-пејачката Цеца Ражнатовиќ , Вељко , во јуни годинава требаше да замине на служење на воениот рок, меѓутоа ништо од воената ...
сите 26 | | | прочитана: 539 | веќе видена

Ана Кондратенко е врвна виолинистка од Русија, која живее и работи во Македонија. Таа е прва виолина, односно концертен мајстор во Македонската филхармонија. ...
сите 20 | | | веќе видена

Актерката Анџелина Џоли во едно интервју отворено зборувала за разводот со Бред Пит. Таа истакнала дека тоа било тешок период за неа и дека се тргнало наопаку ...
сите 19 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Германија судири меѓу приврзаници и противниците на Ердоган

Од:
До кого (е-маил):
Порака: