Тони Крос шест години `крал`


Тој вчера доцна попладнето ја имаше промоцијата во дресот на Реал, во кој годишно ќе заработува по 6 милиони евра Еден од клучните играчи на новиот светски првак Германија, Тони Крос од следната сезона ќе игра во Реал (Мадрид), бидејќи потпиша шестгодишен договор со "кралскиот клуб". Ова го потврдија и од германскиот шампион Баерн (Минхен) на својот официјален сајт. Промоцијата на Крос во дресот на Реал (М) беше закажана за вчера доцна попладнето, а Германецот во Мадрид ќе заработува по 6 милиони евра годишно. Баварците сакаа да ја продолжат соработката со Крос, кој имаше договор до следното лето, меѓутоа, тој не беше задоволен со понудените услови од страна на клубот. Поради тоа, во Баерн решија барем да заработат на неговиот трансфер, за кој Реал (М) ќе плати 30 милиони евра. Тони Крос, кој на СП 2014 во Бразил ги одигра сите седум натпревари за Германија, во кои постигна два гола и забележа четири асистенции, беше прогласен за најкорисен играч. Со тимот на Баерн (М) 24-годишниот халф освои три титули во ...
| | веќе видена | слични | push

Поранешниот напаѓач на кралскиот клуб Бразилецот Роналдо му честиташе на својот поранешен клуб што го доведе во своите редови во овој преоден рок најдобриот играч на светското првенство. Според мислењето на легендарниот поранешен најдобар играч на светот, Германецот Тони Крос бил најдобар играч на последниот мундијал што се одигра во неговата земја. - Браво, го доведовте најдобриот играч на светското првенство – напиша Роналдо, обраќајќи се до другарите кои навиваат за Реал Мадрид. Интересно е што Роналдо беше најдобар стрелец на светското првенство 2002 година во Јапонија и Јужна Кореа со осум погодоци и ја освои титулата, но не беше прогласен за најдобар играч. Тој направи трансфер кај кралевите веднаш по светското првенство, нешто слично како Тони Крос. Крос е деветтиот Германец кој ќе настапува за Реал Мадрид во историјата на клубот. Пред него тоа го сториле Гинтер Нецер, Пол Брајтнер, Ули Штилике, Бернд Шустер, Бодо Илгнер, Кристоф Мецелдер, Месут Озил и Сами Кедира.
| | веќе видена | слични | push

Репрезентативниот голман на Костарика и актуелен член на Леванте, Кејлор Навас денес истакна дека се уште нема потпишано договор со Реал Мадрид. Шпанските медиуми пред неколку дена пренесоа дека одличниот чувар на мрежата ја одбил понудата на Баерн Минхен за да се пресели на „Сантијаго Бернабеу“, но сепак денеска стигна сосема поинаква информација од самиот фудбалер. - Во овој момент немам потпишано договор со ниту еден клуб. Смирен сум, и се надевам дека во блиска иднина ќе можам го соопштам името на мојот нов клуб, - истакнал Навас кој со своите партии на мундијалот во Бразил го привлече вниманието на европските фудбалски гиганти. Леванте уште на стартот на летниот преоден рок напомена дека ќе се согласи да се ослободи од услугите на Костариканецот само ако некој клуб пристигне со понуда од 10 милиони евра.
| | веќе видена | слични | push

Искусниот бразилец говореше за трансферот на Тони Крос во европскиот шампион. Поранешниот бразилски напаѓач Роналдо говореше за трансферот на германецот Тони Крос во Реал Мадрид. Крос си замина од Баерн Минхен и потпиша шестгодишен договор со Реал Мадрид по неговото враќање од Мундијалот во Бразил каде со Германија ја освои титулата светски шампион и беше еден од нејзините најдобри фудбалери. ,,Реал Мадрид го донесе најдобриот играч од Мундијалот’’ изјави Роналдо за трансферот на Крос. Тони Крос настапи на седум натпревари на Мундијалот во Бразил и постигна два погодоци, а имаше и дури четири асистенции. Сепак, ,,Златната топка’’ за најдобар играч на Мундијалот отиде кај Лео Меси.
| | веќе видена | слични | push

Голманот на Леванте, Кејлор Навас ги отфрли шпекулациите дека трансферот во Реал Мадрид е завршена работа. Првата ракавица на Костарика блесна на Мундијалот во Бразил и очекувано го привлече вниманието на Европските гиганти.Медиумите од Шпанија пред два дена на големо пишуваа дека Навас со сигурност ќе го засили Реал Мадрид, но очигледно станува збор само за шпекулација.„До овој момент нема птпишано договор со со ниту еден клуб. Смирен сум и се надевам дека наскоро ќе можам да го соопштам името на мојот нов фудбалски дом“. - изјави Навас.Чуварот на мрежата на Леванте е достапен за сума од 10 милиони евра, а покрај Реал Мадрид за негов ангажман е заинтересиран и тренерот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола.
| | веќе видена | слични | push
2 копии

Откако Германецот Тони Крос го комплетираше трансферот во Реал Мадрид и го доби дресот со број осум, официјалната продавница на „Сантијаго Бернабе” остана без бројки за принтање. Осумката на Крос за помалку од два часа била распродадена, а управителот на фан шопот морал лично да се погрижи за обновување на фондот за печаење, информира АС.
| | веќе видена | слични | push

Германскиот фудбалски репрезентативец Тони Крос официјално беше претставен на стадионот "Сантијаго Бернабеу" како ново засилување на европскиот првак Реал (Мадрид). Откако ги помина лекарските прегледи и го потпиша 6-годишниот договор, Крос покажа неколку трикови пред околу 10.000 насобрани навивачи, по што одржа и прес-конференција. Крос беше еден од најдобрите играчи на Германија, која ја освои титулата светски првак во Бразил. Претходно со Баерн (М) освои три бундеслигашки титули и пехарот во Лигата на шампиони, но и покрај сите успеси, и понатаму не му недостасуваат амбиции. - Многу сум горд што сум тука и што ќе играм, според мое мислење, за најважниот клуб на светот. Знам што значи да се биде во Реал, знам дека секогаш треба да се освојуваат трофеи, но за мене тоа е голем стимул. Ја освоив Лигата на шампиони со Баерн, а сега голема цел ми е да ја освојам повторно во дресот на Реал - истакна Крос. Крос се пресели во Мадрид од Минхен за трансфер вреден 30 милиони евра, а во Реал (М) ќе го носи дресот со ...
| | веќе видена | слични | push

По доаѓањето на одличниот играч за врска Тони Крос во мадридски Реал, реномираната „Марка“ спроведе анкета под прашањето: Кои тројца играчи за врска би требало да ги користи Карло Анчелоти во следната сезона? Во изборот учествуваа повеќе од 40 илјади читатели, а резултатите открија дека навивачите на „кралскиот клуб“ имаат најголема доверба во новајлијата на тимот, Тони Крос. Тони Крос доби најмногу гласови, односно 37.226, зад него следи стандардниот Лука Модриќ со 35.858, а на третото место е Ди Марија со 16.456 гласови, но по се изгледа Аргентинецот од следната сезона нема да остане во Мадрид. Зад нив следат Иско, Чаби Алонсо, Сами Кедира, Илјараменди и Касемиро.
| | веќе видена | слични | push

Германскиот репрезентативец Тони Крос, еден од најдобрите фудбалери на „панцерите“ на претстојното СП вчера и официјално стана нов член на европскиот шампион Баерн Минхен. Крос на „Сантијаго Бернабеу“ дојде од Баерн Минхен и уште на стартот го навлече гневот на Баварците. Крос пред една година стана европски првак со Баерн, дел од тимот е од 2006 година, откако во младинскиот погон пристапи од Ханза Рошток. „Реал Мадрид е најголем клуб на светот и ова за мене е чекор напред во кариерата“, рече Крос. Тој е дел од првиот тим на минхенскиот великан од 2007 година, а во сезоната 2009/10 играше на заем во Баер Леверкузен. За Баерн одигра 130 меча и даде 13 гола. Беше член на сите младински селекции на Германија, а веќе има 51 меч за најсилниот состав на „панцерите“, со кои во Бразил стана светски првак.
| | веќе видена | слични | push
4 копии

Тони Крос- германскиот фудбалски репрезентативец, официјално се пресели во редовите на европскиот шампион Реал Мадрид. Фудбалерот кој настапуваше за Баерн Минхен е среќен што ќе биде член на славниот шпански состав. - „Горд сум што дојдов во Реал и желба ми е да се заблагодарам за оваа можност. За мене ова е вистинскиот потег, бидејќи целта во Реал е освојување титули“, вели Корс. „Ќе се обидам да ја оправдам довербата од тимот. Реал Мадрид е најдобриот клуб на светот“, додава освојувачот на светската титула со Германија во Бразил. Фудбалерот од средниот ред вреден 30 милиони евра заслужи добредојде од тренерите, Анчелоти и колегата Јеро, како и пофалби од првиот човек на составот на мадриѓаните, Перез. „Ова е среќа за нашиот тим, бидејќи дојде одличен фудбалер. Крос беше меѓу најдобрите и најквалитетни фудбалери на Мундијалот“, нагласи Перез. „Добредојде во Мадрид. Ти благодариме што си дел од нашиот тим. Со тебе ќе бидеме и подобри“, заклучи предводникот на амбициозниот ...
| | веќе видена | слични | push
повеќе

Останато

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 35 | | | прочитана: 320 | веќе видена

Професорката Наташа Котлар во своето гостување во отвореното студио на ТВ Нова истакна дека дел од договорот со Бугарија кој владата на СДСМ сака да го ...
сите 199 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека во Министерството за финансии владее хаос и оти министерот за финансии ги вбројува недоспеаните обврски на ...
сите 124 | | | веќе видена

На денешен ден пред 70 години е формиран фудбалскиот клуб Вардар, скопската и македонска гордост, кој во текот на своето постоење станува најтрофејниот клуб во ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тони Крос шест години `крал`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: