СДСМ се сомнева во договорот на владата со Субрата Рој, за ВМРО ДПМНЕ нема ништо спорно

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија бара Владата da ги расчисти дилемите во договорот за заклуп на агрокомбинатот „Џумајлија“ со, како што се наведува, „контроверзниот Субрата Рој“. Според СДСМ објавениот договор предизвикува многубројни дилеми. -Кој е сопственикот на фирмата закупец, ако се има во предвид дека тоа не е Сахара Груп, туку лицето Suhbinder Singh Heer кој е жител на Лондон и државјанин на Обединетото кралство. Кое е ова лице и каква е неговата врска со Субрата Рој или Сахара Груп? Зошто државата склучила договор за закуп со фирмата ДПЗП Sahara Pure Eatables Corporation Limited ДООЕЛ од Скопје, која е основана со основна главнина од само 5.000 евра кои видливо од податоците од Централниот регистер сеуште не се уплатени? Како тоа оваа фирма со неуплатена основна главнина плаќа закуп од 120 денари месечно за хектар, а сите останати земјоделци во Македонија во земја од таков квалитет месечно плаќаат од 600 до 1000 денари за хектар? - запраша портпаролот на СДСМ Петре Шилегов. Тој посочи ...
| | прочитана: 430 | веќе видена | слични | push

Останато

Додека Зоран Заев и Никола Димитров криејќи го текстот од македонската јавност убедуваат дека Договорот за добрососедство со Бугарија е добар за Македонија, во ...
сите 351 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 35 | | | прочитана: 320 | веќе видена

На денешен ден пред 70 години е формиран фудбалскиот клуб Вардар, скопската и македонска гордост, кој во текот на своето постоење станува најтрофејниот клуб во ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ се сомнева во договорот на владата со Субрата Рој, за ВМРО ДПМНЕ нема ништо спорно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: