Швајцарците произвеле „термостабилно чоколадо“

Швајцарците произвеле „термостабилно чоколадо“ Експертите на швајцарската компанија „Бари Калебо“, еден од светските лидери за производство на чоколадо, направија „термостабилно чоколадо“, кое почнува да се топи дури на температура од 55 степени Целзиусови. - Ова е фантастична идеја, изјави финансискиот аналитичар на банката „Цирихер Кантоналбанк“, Даниел Бурки, коментирајќи ги инвестициските перспективи на новиот производ. Новиот вид чоколадо, наречен „Вулкан“ поради својата термостабилност, нема да им создава проблеми на потрошувачите, топејќи се во торбите или рацете. „Вулкан“ има уште една совршена карактеристика - неговата енергетска вредност е за 90 проценти помала отколку кај обичното чоколадо. Раководството на француската компанија верува дека термостабилниот „Вулкан“ ќе освои голем број пазари во топлите јужни земји и очекува новиот вид чоколадо да стане хит во државите како што се Индија и Кина, каде потрошувачите често имаат можност да видат истопени чоколади на полиците во продавниците, кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кога Аца Лукас реши да молчи и да и се врати на сопругата , с ега веќе бившата девојка, Бранислава, на големо почна да зборува за целата ситуација. Деновиве ...
сите 67 | | | прочитана: 3128 | веќе видена

Вкупно 51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство, пишува „Макфакс“. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 ...
сите 287 | | | веќе видена

Хрватска трага по мајка на мало дете, која исчезна во петокот откако излегла од домот, по што и се загубила секоја трага. Сопругот на Даниела Јенковиќ ја моли ...
сите 3 | | | прочитана: 873 | веќе видена

На Инфективната клиника се хоспитализирани седуммина заболени од заразната болест од која починаа две лица и сите се во стабилна состојба. Телото на еден од ...
сите 96 | | | прочитана: 1302 | веќе видена

Лепа Брена ги покажа убавите синови. Пејачката има три момчиња. Две се од бракот со нејзиниот сопруг – тенисерот Слободан Живоиновиќ. Најголемото момче е од ...
сите 34 | | | прочитана: 734 | веќе видена

Ана Кондратенко е врвна виолинистка од Русија, која живее и работи во Македонија. Таа е прва виолина, односно концертен мајстор во Македонската филхармонија. ...
сите 24 | | | веќе видена

Актерката Анџелина Џоли во едно интервју отворено зборувала за разводот со Бред Пит. Таа истакнала дека тоа било тешок период за неа и дека се тргнало наопаку ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Швајцарците произвеле „термостабилно чоколадо“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: