Креативна продавница под ведро небо

- Со парите што ги добиваме од продажбата во нашата “продавница на отворено“, која работи само неколку дена, си купуваме мастики, по некое чоколада или сокче. За сега сме задоволни како ни оди продажбата, а тоа не поттикнува да направиме уште поинтересни украси и цртежи - велат Иван, Софија, Давид и Андреј. Тие ни признаа дека веќе имаат конкуренција од други дечиња, кои исто така продаваат разни работи, но велат дека не им е страв од нив бидејќи нивната понуда е подобра. Сепак, немаат ништо против да ги здружат силите со другарчињата ако тие тоа го сакаат. Малите „продавачи“ јулските денови од летниот распуст ги минуваат по истата шема - малку читање лектира, малку игри на компјутер, па игри надвор со другарчињата и конечно продавање во нивната „продавница“ на клупата пред Млечниот ресторан. „Иако сега имаме многу слободно време, признавам дека веќе почна да ми недостига училиштето“, вели Софија Јовчева, која од есен ќе оди во 4-б одделение во ОУ „Војдан Чернодрински“. „За да ни мине времето поинтересно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинетите во предметите на Специјалното јавно обвинителство ќе го затрупаат Судот и СЈО со приговори на 17 обвиненија кои СЈО ги поднесе пред истекот на рокот ...
сите 310 | | | веќе видена

Кога Аца Лукас реши да молчи и да и се врати на сопругата , с ега веќе бившата девојка, Бранислава, на големо почна да зборува за целата ситуација. Деновиве ...
сите 67 | | | прочитана: 3231 | веќе видена

Хрватска трага по мајка на мало дете, која исчезна во петокот откако излегла од домот, по што и се загубила секоја трага. Сопругот на Даниела Јенковиќ ја моли ...
сите 3 | | | прочитана: 874 | веќе видена

Дваесетгодишниот син на фолк-пејачката Цеца Ражнатовиќ , Вељко , во јуни годинава требаше да замине на служење на воениот рок, меѓутоа ништо од воената ...
сите 26 | | | прочитана: 539 | веќе видена

Ана Кондратенко е врвна виолинистка од Русија, која живее и работи во Македонија. Таа е прва виолина, односно концертен мајстор во Македонската филхармонија. ...
сите 20 | | | веќе видена

Актерката Анџелина Џоли во едно интервју отворено зборувала за разводот со Бред Пит. Таа истакнала дека тоа било тешок период за неа и дека се тргнало наопаку ...
сите 19 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Креативна продавница под ведро небо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: