Сказна за крилестите коњи

- Уште не се стопил снегот на Галичица. Си лежеле коњчињата на топлото сонце, занесени од мирисот на дренокот и глогот и замирале од убавината што се ширела пред нив. Можеби тоа било и од радоста што се вратиле во родните краишта по кои копнееле цела зима. Одозгора го гледале блескотењето на езерото спрострено пред нив како огромна сребрена тепсија. Гледале коњчињата со примижани очи и првкале со ноздрите од возбуда. Само крилјата им биле склопени и мирни како покривки од бели пердуви. - Никаде ја нема оваа убавина! - велел таткото на крилестите коњи. -Езерово е сино око на оваа земја! Гледајте, деца мои, и нагледајте се зашто ќе дојде бргу есента и ние ќе мораме да заминеме. Ако некое заскитано стадо овци се наближело до местото каде што лежеле коњчињата, тогаш тие часкум се вивнувале високо кон небото и прилегале на бели облачиња носени од пролетното ветре. Навечер, кога месечината ќе го прегрнела езерото со своите срмени зраци и водата ќе треперела како да е прекриена со безброј златни пчели и стотици ...
| | веќе видена | слични | push

Останато

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 35 | | | прочитана: 320 | веќе видена

Професорката Наташа Котлар во своето гостување во отвореното студио на ТВ Нова истакна дека дел од договорот со Бугарија кој владата на СДСМ сака да го ...
сите 199 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека во Министерството за финансии владее хаос и оти министерот за финансии ги вбројува недоспеаните обврски на ...
сите 124 | | | веќе видена

На денешен ден пред 70 години е формиран фудбалскиот клуб Вардар, скопската и македонска гордост, кој во текот на своето постоење станува најтрофејниот клуб во ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сказна за крилестите коњи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: