Александар Кан

Неверојатен спој на историјата и географијата со ефекти на религиозно „просветлување“ се случи во средата во Хераклеја. Во градот што во 4 век пред наша ера го подигна Филип, таткото на Александар Велики, преспанско-пелагонсискиот владика Петар го виде Александар „во живо“, олицетворен во Казенфар Али Кан, принцот на Хунзите, кој деновиве е во посета на Македонија, земја од каде што Хунзите сметаат дека потекнуваат.

Звучи прилично нејасно - и нејасно е, но ако му се верува на владиката Петар, конечно го добивме и „крунскиот“ сведок за историско географскиот линк меѓу денешните Македонци, оние на Александар Велики, и оние „изгубени“ чеда на великиот војсководец населени под планинскиот масив Каракорум. Значи, Али Кан, врховен верски водач на народот кој го негува митот дека потекнува од Македонија, бил толку ист со прапредокот од пред 2.300 години што директно може да се прогласи за „алката што недостига“ во докажувањето со соседите, особено Грците, дека и ние право на името Македонија имаме. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кога Аца Лукас реши да молчи и да и се врати на сопругата , с ега веќе бившата девојка, Бранислава, на големо почна да зборува за целата ситуација. Деновиве ...
сите 67 | | | прочитана: 3128 | веќе видена

Вкупно 51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство, пишува „Макфакс“. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 ...
сите 287 | | | веќе видена

Хрватска трага по мајка на мало дете, која исчезна во петокот откако излегла од домот, по што и се загубила секоја трага. Сопругот на Даниела Јенковиќ ја моли ...
сите 3 | | | прочитана: 873 | веќе видена

На Инфективната клиника се хоспитализирани седуммина заболени од заразната болест од која починаа две лица и сите се во стабилна состојба. Телото на еден од ...
сите 96 | | | прочитана: 1302 | веќе видена

Лепа Брена ги покажа убавите синови. Пејачката има три момчиња. Две се од бракот со нејзиниот сопруг – тенисерот Слободан Живоиновиќ. Најголемото момче е од ...
сите 34 | | | прочитана: 734 | веќе видена

Ана Кондратенко е врвна виолинистка од Русија, која живее и работи во Македонија. Таа е прва виолина, односно концертен мајстор во Македонската филхармонија. ...
сите 24 | | | веќе видена

Актерката Анџелина Џоли во едно интервју отворено зборувала за разводот со Бред Пит. Таа истакнала дека тоа било тешок период за неа и дека се тргнало наопаку ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Александар Кан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: