Јово Вангеловски избран за претседател на Врховен суд

Судскиот совет денеска едногласно го избра судијата Јово Јовановски за претседател на Врховниот суд.

Јовановски доаѓа на местото на досегашниот претседател Дане Илиев, по само eden месец работа во Врховниот суд.

Новиот претседател на Врховниот суд е во кумско сродство со претседателот на Собранието Трајко Велјановски.

Претседателот на Судскиот совет Беќир Исени, непосредно по изборот на Јовановски изјави дека не гледа ништо спорно во изборот на новиот претседател на Врховниот суд.
| | веќе видена | слични

Останато

Аца Лукас повторно се најде во центарот на внимание. Главната тема на голем број на медиуми беше неговото раскинување по едномесечната емотивна врска со ...
сите 82 | | | прочитана: 2105 | веќе видена

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува обвинителниот акт во случајот “Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за “повреда на избирачкото ...
сите 105 | | | веќе видена

Гостувајќи во емисија кај Огнен Амиџиќ, Рада Манојловиќ и Харис Берковиќ открија бројни пикантерии за нивната врска. Меѓу останатото, познатиот пејач зборувал ...
сите 10 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јово Вангеловски избран за претседател на Врховен суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: