Шкембарска шкембе чорба

Потребен е цврст стомак и затнат нос за да се мине низ варењето Во секогаш недораскажаното минато на Битола, тоа е храна за сиромаштијата, за некои - храна за отрезнување, а за трети - воведување на момчињата во светот на мажите.

Напаѓана или исмејувана, само шкембе чорбата има свои луѓе.

Подготовката на шкембе чорба вклучува шкембето, брашно, масло, многу мирудии, морков и ефтин извор на енергија, поради потребата од долго варење.

Вера Кузмановска , шеф на кујна во ресторанот во Безистенот вели дека треба кулинарско искуство на почетокот на подготовката.

„Шкембето најпрвин се чисти од внатрешниот дел. Потоа се потопува во врела вода околу 3-4 минути, а потоа се чисти - со лажица се гребе од внатре".

Цврст стомак

За ова ви треба цврст стомак или делумно оштетено сетило за мирис.

„Откако ќе се исчисти, се вари. Шкембето мора да се вари долго, над 4 часа, затоа што може да остане тврдо и не може да се џвака. Потоа се вади и се сече на коцки ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинетите во предметите на Специјалното јавно обвинителство ќе го затрупаат Судот и СЈО со приговори на 17 обвиненија кои СЈО ги поднесе пред истекот на рокот ...
сите 310 | | | веќе видена

Кога Аца Лукас реши да молчи и да и се врати на сопругата , с ега веќе бившата девојка, Бранислава, на големо почна да зборува за целата ситуација. Деновиве ...
сите 67 | | | прочитана: 3231 | веќе видена

Хрватска трага по мајка на мало дете, која исчезна во петокот откако излегла од домот, по што и се загубила секоја трага. Сопругот на Даниела Јенковиќ ја моли ...
сите 3 | | | прочитана: 874 | веќе видена

Дваесетгодишниот син на фолк-пејачката Цеца Ражнатовиќ , Вељко , во јуни годинава требаше да замине на служење на воениот рок, меѓутоа ништо од воената ...
сите 26 | | | прочитана: 539 | веќе видена

Ана Кондратенко е врвна виолинистка од Русија, која живее и работи во Македонија. Таа е прва виолина, односно концертен мајстор во Македонската филхармонија. ...
сите 20 | | | веќе видена

Актерката Анџелина Џоли во едно интервју отворено зборувала за разводот со Бред Пит. Таа истакнала дека тоа било тешок период за неа и дека се тргнало наопаку ...
сите 19 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шкембарска шкембе чорба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: