Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за ...
сите 42 | | | прочитана: 173 | веќе видена

Американскиот претседател, Доналд Трамп, соопшти дека портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер на почетокот на августа ќе поднесе оставка, а дека бизнисменот, ...
сите 37 | | | прочитана: 257 | веќе видена

Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверојатно ...
сите 73 | | | прочитана: 509 | веќе видена

Двајца туристи од Турција и од Шведска загинаа во силниот земјотрес што прексиноќа беше регистриран во близината на грчкиот остров Кос, соопштија претставници ...
сите 260 | | | прочитана: 2225 | веќе видена

Интерпол го создаде списокот врз основа на американски разузнавачки податоци, добиени во нападите на териториите на Исламска држава во Сирија и Ирак. ...
сите 14 | | | веќе видена

Филипинскиот Парламент гласаше за продложување на воената состојба на јужниот остров Минданао до крајот на годината, со што претседателот Родриго Дутерте ...
сите 12 | | | веќе видена

Цврстиот став на Германија во однос на Турција е разбилв со оглед на тоа што Анкара притвори активисти за човекови права меѓу кои и германски државјани, изјави ...
сите 77 | | | прочитана: 182 | веќе видена

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска повика четири арапски земји кои се во спор со Катар да ја укинат копнената блокада кон оваа земја во ...
сите 42 | | | прочитана: 219 | веќе видена

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска изјави дека неговата земја ќе се бори да ја одбрани Полска, која е под закана од санкции од Европската Унија заради ...
сите 18 | | | веќе видена

Околу 74 отсто од Сиријците, кои побегнале во Турција поради војната во нивната земја, би сакале да добијат турско државјанство, покажува истражувањето на ...
сите 15 | | | веќе видена

next