Втората вечер во рамки на џез-викендот на „Охридско лето“ предвидува два концерти и тоа на финската уметничка на хармоника и бандеон Хели Сиекинен од 21 часот ...
сите 44 | | | прочитана: 212 | веќе видена

Македонската филхармонија вчера објави дека програмата за новата концертна сезона 2017/2018 е целосно подготвена, а свечениот почеток во новата концертна сала ...
сите 13 | | | прочитана: 161 | веќе видена

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9 јули. Денеска е Св. свешеномаченик Панкратиј. Панкратиј живееше во времето ...
сите 2 | | | веќе видена

На нашата #ФотографијаНаДенот е симпатичното сламено семејсво на една фарма во Грајфсвалд, во германската покраина Мекленбург Предна Померанија. „Сламенковци“ ...
| | веќе видена

Манифестацијата „МКЦ за Скопје“ , со која Младинскиот културен центар – Скопје ја одбележува 54-годишнина од скопскиот катастрофален земјотрес, со повеќе ...
сите 2 | | | веќе видена

На денешен ден 22 јули 356 п.н.е.- Во градот Пела, Егејска Македонија, е роден Александар Македонски (син на македонскиот император Филип Втори и на ...
сите 4 | | | прочитана: 179 | веќе видена

next